במהלך תכנון פרויקט הדגל של אסותא מרכזים רפואיים- בית החולים אסותא רמת החי"ל, קיבלו חדרי הניתוח פוקוס מרכזי, בהיותם לב ליבו של בית החולים.

היה ברור שחדרי הניתוח הללו יתוכננו כך שיעמדו בשורה אחת עם חדרי הניתוח המתקדמים והמובילים בעולם מבחינת סביבת העבודה המקצועית החדשנית והמתקדמת שהם מספקים למנתחים, ולא פחות הביטחון הרפואי למנותחים.

לצורך ביצוע המשימה נכנס צוות ברקאי לתמונה.

בתהליך האפיון ובירור הצרכים זיהינו שני צרכים מרכזיים:

  • בחירת מערכת שתאפשר גמישות וורסטיליות בתהליך העבודה בחדרי הניתוח. כלומר: בחירת מערכת שתתאים באופן פתוח להתממשקות מול מגוון סוגי ציוד ומערכות שקיימים בבית החולים ובחדרי הניתוח.
  • מערכת ידידותית למשתמש, נוחה וקלה לתפעול והעיקר קלה ללימוד. נדרשנו לקחת בחשבון שמדובר בסדר גודל של מאות רבות של רופאים מנתחים, מרדימים וצוות עזר רפואי שמתפעלים את המערכות בעת הצורך, והליך המעבר מחדרי הניתוח הישנים של אסותא בת"א ובפ"ת אמור היה להימשך 4 עד 5 ימים בלבד!

כתוצאה נבחרו והוקמו המערכות הבאות:

  • מסך תצוגה מרכזי בגודל 46 אינטש המותקן שקוע בקיר
  • מסך תצוגה ושליטה בגודל 15 אינטש, מותקן שקוע בקיר לתפעול על ידי צוות חדר הניתוח שלא בסביבת המנותח
  • 3 מסכי תצוגה ושליטה בגודל 19 אינטש, מותקנים על גבי ה'בומים' הרפואיים היורדים מהתקרה ומאפשרים לצוות לתפעל את המערכות השונות ולצפות במידע חיוני ככל הנדרש.
  • מערך בקרה נשלט לתאורות הכלליות של החדר ולתאורות מנורת הניתוח
  • מערך השמעה ושליטה על מוזיקת רקע בחדר (כמקורות ניתן לבחור מקלט רדיו, נגן תקליטורים, קבצי מוזיקה מכרטיס USBDisk-on-Key, או מכשיר iPod עבורו מוכן במערכת בסיס עגינה שמחובר למערכת לצורך שליטה מלאה וטעינה בו זמנית).

כל המערכות מחוברות ביניהן ברשת למערכת בקרה מרכזית וכן למערכות אחרות של בית החולים, למערכת וועידת וידיאו שניתן לנתב לכל אחד מן החדרים על פי הצורך ולמערכת הקלטה שפותחה במיוחד עבור המצלמות האנדוסקופיות.

התוצאה מדברת בעד עצמה:

מן היום הראשון של תחילת הניתוחים, תפקדו המערכות באופן מלא, בדיוק על פי מה שתוכנן והורץ באין סוף סימולציות וניסויים. אסותא אכן פרעה את השטר והעמידה לרשות הציבור בישראל את חדרי הניתוח המתקדמים, האיכותיים והבטוחים ביותר.

 

View the embedded image gallery online at:
https://barkai.com/projects/26-asuta#sigProId6d35e10387